Borsa Grafik Okuma Nasıl Yapılır 2021

Teknik analiz işlemleri, borsa grafiklerinin etkili şekilde takip edilmesini ve yatırımların en doğru şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Borsa yatırımlarının değerini ölçmek ve yatırımlardan kısa sürede maksimum getiri sağlamak amacıyla, borsa grafik okumaları yapılmaktadır. Finans piyasasının dalgalanmalarını takip edebilmek ve çalışmalar sonucunda, yatırımları katlamak açısından, düzenli olarak borsa grafik okuması yapılmak zorundadır. Borsa yatırımlarında açılan hesaplardan, kısa sürede maksimum getiri elde etmenin tek yolu, düzenli olarak grafik okuma ve teknik analiz işlemlerinin gerçekleştirilmesidir. Yatırımlar için en doğru hisse senedinin belirlenmesinde ve hisselerin güvenle kontrol edilmesinde, teknik analiz çalışmalarına ihtiyaç duyulmaktadır. Borsa yatırımlarının değerlendirme süreçleri ve yatırımların değerlendirilmesi için kullanılan grafik okuma süreçleri, yazı içerisinde detaylı şekilde ele alınmıştır.

Teknik Analiz Nasıl Gerçekleştirilir?

Borsa grafik okuma işlemlerinde, hisse senetlerinin fiyat aralıklarından başka, hiçbir veri dikkate alınmamaktadır. Hisse senetlerinin günlük alım satım değerleri dikkate alınarak, günlük alış ve satış hacimleri, gün içerisindeki en düşük fiyat aralığı ve en yüksek fiyat seviyesi dikkatli şekilde incelenmektedir. Borsa grafik okumalarında en fazla tercih edilen yöntem, Dow Teorisidir. Dow teorisinin özellikleri, aşağıda sıralanmıştır:

  • Piyasa güçlerinin en kapsamlı yansıması, fiyatlar üzerinden elde edilmektedir. Zaman içerisindeki tüm bilgi ve veriler, fiyatlar üzerinden hisse değerlerine lanse edilmektedir.
  • Borsa içerisindeki fiyat analizleri, zamanla tekrara düşmekte ve aynı dalgalanmalar yinelenmektedir.
  • Borsa trendlerinin geri dönüş sürecini hızlı ve kesin şekilde saptamak amacıyla, dalgalanmaların hangi pozisyona gireceği, teknik analizle gerçekleştirilmektedir.

Teknik Analizin Avantajları Nelerdir?

Borsa grafik okumanın avantajları, aşağıda detaylı şekilde sıralanmıştır:

  • Borsada teknik analiz uygulaması, ortalama 15 yıldır Türkiye’de etkin şekilde kullanılmaktadır.
  • Borsadaki piyasa dengelerinin, hangi yöne doğru meyil edeceği yüksek oranda tahmin edilmektedir. Borsa eğilimlerinin tahminiyle, yatırımlar daha güvenli şekilde gerçekleştirilmektedir.
  • Borsadaki değişken fiyat aralıklarının tespit edilmesiyle, değişkenler kolayca saptanmakta ve yatırımlar için doğru adımların atılması sağlanmaktadır.
  • Borsa piyasasında, geçmiş dönemde ortaya çıkan fiyat verileri dikkate alınmakta ve tüm formasyonları dikkatle incelemektedir.
  • Teknik analiz kullanılarak, fiyat tablosunda çeşitli çizgisel ve istatistiksel çalışmalar yapılmaktadır.

About author

Author
idoladmin

Post a comment