Enflasyon Hesaplama Yöntemleri

Enflasyon değeri, genel ortalamadaki fiyatların sürekli yükseliş eğiliminde olması durumunda, para birimiyle gerçekleşen satın alma gücünün düşmesi anlamına gelmektedir. Referans para birimi üzerinden belirlenen enflasyon değerleri, para birimini değer kaybetmesine bağlı olarak sürekli artış eğilimi göstermektedir. Mevcut para biriminin değer kaybetmesiyle gerçekleşen enflasyon yükselişinin hesaplanması için belli başlı hesaplama teknikleri kullanılmaktadır. Enflasyon hesaplama yöntemlerinin tüm özellikleri ve enflasyon değerleri hakkında merak edilenler, yazı başlıkları içerisinde detaylı şekilde ele alınmıştır.

Enflasyon Yükselişinin Sebebi Nedir?

Enflasyonun yükselmesine yol açan faktörler, aşağıdaki açıklamada belirtilmiştir:

  • Talep enflasyonu sebebiyle enflasyon oranları sürekli yükseliş eğilimi göstermektedir. Tüketicinin daha fazla maddi imkana sahip olması sebebiyle, alınan malın miktarı artmakta ve piyasadaki total malda azalmalar görülmektedir. Tüketimin artmasına ve malın azalmasına bağlı olarak, güncel enflasyon değerleri yükselmektedir.
  • Maliyet enflasyonu sebebiyle, ürünlerin üretim maliyeti artmakta ve bu maliyet, fiyatlara yansımaktadır. Ürünler için ihtiyaç duyulan hammaddenin fiyatları, vergi maliyetleri ve üretimdeki genel maliyetler, enflasyon oranlarının doğrudan etkilenmesine ve yükselmesine yol açmaktadır.
  • Üretimdeki maliyetin artmasına bağlı olarak, aylık ve yıllık enflasyonlarda artışlar gözlemlenecektir.

Enflasyon Hesaplaması Nasıl Yapılır, Detaylar Nelerdir?

Enflasyon değeri belirlemek için bir önceki yıla ve aya göre farklı şekillerde hesaplamalar gerçekleştirilmektedir. Enflasyon değerinin belirlemesi için kullanılan işlem formülü, aşağıda detaylı şekilde ele alınmıştır:

Bir Önceki Ay Üzerinden Yapılan Enflasyon Hesaplaması:

  • [(Xt / Xt-12) X 100] – 100 formülü kullanılarak, bir önceki yıla ait enflasyon değeri üzerinden, yeni yılın enflasyon oranları hesaplanmaktadır.

Bir Önceki Ay Üzerinden Gerçekleştirilen Enflasyon Hesaplaması:

  • [(Xt / Xt-1) X 100] – 100 formülü üzerinden, bir önceki ayın enflasyon değerleri dikkate alınarak, güncel enflasyon oranı belirlenmektedir.

Mevcut formüle ek olarak, enflasyon oranlarının bir önceki aya göre hesaplanası için dikkate alınan veriler bulunmaktadır. Enflasyon hesaplaması için dikkate alınan değerler şu şekildedir:

  • X = Endeks Değerleri
  • t = Cari Ay Miktarı
  • t – 12 = Bir Önceki Sene İçerisindeki Aynı Yılın Enflasyon Değeri
  • t – 1 = Bir Önceki Aya Ait Enflasyon Değeri

About author

Author
idoladmin

Post a comment