Lavanta Yetiştiriciliği Masrafları Ne Kadar?

Lavanta yetiştiriciliğinin masraflarının tutarı ekim yapılacak arazinin dönümüne, hangi tohumun kullanılacağına ve işçi çalıştırma gibi faktörlere göre değişim gösterir. Bir dönüm araziye ekim yapılabileceği varsayılırsa 2100 lavanta fidesi dikimi söz konusudur. Buna göre 21 bin TL-31 bin TL fide maliyeti ortaya çıkacaktır. Yıl içerisindeki sulama, çapalama, tarla sürme, gübre ve işçi çalıştırma gibi masraflar eklendiğinde ise ortalama 750 TL-2000 TL arasında bir tutar oluşturmaktadır. Buna bağlı olarak lavanta yetiştiriciliği masrafları bir dönüm için 22 bin TL-33 bin TL arasında değişim göstermektedir.

Lavanta Yetiştiriciliği Kazançlı Mıdır?

Lavanta yetiştiriciliğinin karlı olup olmadığı konusunda yapılacak işin kalitesinden müşteri çevresine kadar pek çok etken belirleyicidir. Günümüzde lavanta yetiştirme konusunda fazla rekabet olmaması, getirilerin artması önünde avantaj sağlamaktadır. Yetiştiriciliğe başlamadan önce ekim için yapılacak masrafların ve kazançların tam anlamıyla analiz edilmesi gerekir. Tam kazancın ortaya çıkması için potansiyel müşteri kitlesinin belirlenmesi, lavanta bahçesi bakımlarının nasıl sürdürüleceği gibi konularda detaylı bilgilere ihtiyaç vardır.

Lavanta Yetiştiriciliği Devlet Desteği Var Mı?

Lavanta yetiştiriciliği devlet desteği olup olmadığı ile alakalı çoğu hibe desteğinde olduğu gibi KOSGEB devreye girmektedir. Lavanta yetiştirme konusunda herhangi bir kursa gitmeye gerek yoktur. Lavanta yetiştiriciliği masrafları için devletten destek almak isteyen çiftçiler, KOSGEB üzerinden başvuru gerçekleştirmelidir. KOSGEB, tarım alanında çiftçileri destekleyen pek çok fırsat ile iş alanlarına katkı sağlamaktadır.

Lavanta Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Lavanta yetiştiriciliği yapmanın yolu toprağı ekime hazır hale getirmekten geçmektedir. Ekim yapılacak arazinin sürülmesi ve doğru şekilde havalandırılması, daha kaliteli üretim yaparak lavantadan elde edilecek gelirin artmasına yardımcı olur. Lavanta için uygun arazi koşullarını oluşturmak ve kireç oranı fazla olan toprak kullanmak gerekmektedir.

Arazinin düz veya eğimli olup olmaması ekimin türüne etki etmektedir. Örneğin eğimli ve dağlık bölgedeki fidanlar kümelenmiş halde dikilirken, düz arazide sıralı ekim gerçekleştirilebilir. Sıra veya kümeler arasında daha rahat hareket edebilmek için aralarında yaklaşık 2.5 metre boşluk bırakılması önerilmektedir. Ekilecek olan fidanların arasında ise 25 cm civarında aralık bırakılmalıdır. Buna yönelik alınacak tohum sayısına, kaç dönüm araziye ekim yapılacağına göre lavanta yetiştiriciliği masrafları farkılaşacaktır.

About author

Author
idoladmin

Post a comment