Parite Nedir? Parite Hesaplama Nasıl Yapılır?

Parite; bir ülkenin para biriminin başka bir ülkenin para birimi ile orantılanarak değerinin ölçülmesi anlamına gelmektedir. Türkiye’de ihracat çoğunlukla euro ve ithalat da çoğunlukla dolar ile yapılmaktadır. Bu sebeple EUR/USD paritesi yatırımcılar için oldukça önemlidir.

Parite Türleri Nelerdir?

Parite çeşitleri aşağıdaki gibidir:

  • Majör parite: Dünya genelinde en fazla kullanılan para birimlerinin bir arada olduğu paritedir. Majör para birimleri toplamda 7 adettir. Finansal piyasalarda yapılan işlemlerin büyük çoğunluğu majör pariteler ile yapılmaktadır. EUR/USD, USD/JPY,GBP/USD örnek olarak gösterilebilmektedir.
  • Minör parite: İşlem hacmi düşük olan paritelerdir. AUD/JPY örnek olarak verilebilmektedir.
  • Egzotik parite: Gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinin olduğu paritelere verilen isimdir. Alış ve satış fiyatları arasındaki makas aralığı fazla olmaktadır. USD/TRY ve EUR/TRY gibi pariteler, egzotik paritelerdir.

Parite İle İlgili Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Parite ile ilgili önemli detaylar aşağıda verilmiştir:

  • Forex piyasasında döviz pariteleri gösterilirken her para birimi için üç harf kullanılmaktadır. Kullanılan ilk iki harf, para biriminin ait olduğu ülkeyi temsil etmektedir. Üçüncü harf ise ilgili ülkenin para biriminin ilk harfidir. Örnek vermek gerekir ise; Amerikan doları USD; İsviçre frangı CHF ve Japon yeni JPY olarak gösterilmektedir.
  • Paritenin sol kısmındaki para birimi baz dövizi olarak isimlendirilmektedir. Sağ kısımdaki ise karşıt döviz olarak adlandırılmaktadır.
  • Parite doğrultusunda işlem yapıldıktan sonra kar ve zarar hesaplanmaktadır. Hesaplanan kar ve zarar ise karşıt döviz olarak gösterilmektedir. Örnek vermek gerekir ise; EUR/USD paritesi ile yapılan işlemler sonucunda elde edilen sonuç USD para birimi cinsinden ifade edilmektedir.

Parite Hesaplama Örneği Nedir?

Parite hesaplaması yapmak isteyen bir yatırımcı, piyasa için en önemli parite olan EUR/USD için hesaplama yapacak olsun. Öncelikle euro ve doların TL kuru cinsinden değerleri bilinmelidir. Euro 9.50 TL ve dolar 7.85 TL olarak kabul edilsin. EUR/USD paritesi 9.50/7.85 şeklinde hesaplanmaktadır. Buradan sonuç 1.210 çıkmaktadır ve paritenin değeri buna eşit olmaktadır. Parite hesaplaması sadece bölme işlemi ile yapılmaktadır.

About author

Author
idoladmin

Post a comment