Rusya’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Rusya’da asgari ücret tutarı  son yapılan güncellemelerle beraber 9 bin 489 ruble iken 11 bin 280 rubleye yükseltilmiştir. Belirtilen tutarlar, 760 TL olan asgari ücretin 870 TL’ye çıktığını göstermektedir. Dünya genelindeki ülkeler ile kıyaslama yapıldığında Rusya’da asgari ücret tutarlarının düşük kaldığını söylemek mümkündür. Ülkede kamu çalışanları dahil olmak üzere büyük bir çoğunluk asgari ücretler üzerinden emeklerinin karşılığını almaktadır.

Rusya’da Asgari Ücret ile Geçinilir Mi?

Rusya’da asgari ücret ile geçinilip geçinilmeyeceği konusunda yaşanılan şehir veya aile geçindirmek etkili olmaktadır. Rusya’nın başkenti olan ve geçinmenin zor olduğu Moskova göz önünde bulundurulduğunda asgari ücretle yaşamak kolay değildir. Moskova üzerinden değerlendirme yapıldığında elektrik, su ve gıda gibi temel hizmetlere aylık olarak 390 dolar harcandığı söylenebilmektedir.

Günümüzde 1 dolar yaklaşık olarak 75 Rus rublesine eş değer olmaktadır. Araba sahipleri için 10 litrelik benzinin fiyatı ise 8 dolar üzerinden hesaplanmaktadır. Tek yataklı bir oda kiralanmak istendiğinde ise 700 dolar gibi bir ücretin gözden çıkarılması gerekmektedir. Bu bağlamda Rusya’da asgari ücret ile aile geçindirmek isteyen bir bireyin işi kolay değildir.

Rusya’da Çalışma Şartları Nasıl?

Rusya’da çalışma koşullarının nasıl olduğu temelde haftalık olarak belirlenen resmi çalışma saatleri ile netlik kazanmaktadır. Günlük çalışma saati süresini 8 saat olarak belirleyen Rusya’da haftalık olarak 40 saatlik bir mesaiden söz etmek mümkündür. Yemek ihtiyaçları ise genellikle işçilerin kendi ceplerinden ödenmektedir. Geleneksel günlerde işe ara vermemekle beraber yıl içerisinde toplam 28 gün tatilleri bulunmaktadır.

Rusya’da Geçim Fiyatları Nedir?

Rusya’da geçinme fiyatlarının tutarı kirada yaşanıp yaşanmayacağı veya sosyal yaşantıya ne kadar önem verildiği gibi konulara göre değişmektedir. Örneğin göreceli olarak orta halli olarak nitelendirilen bir ev tutmak isteyen kişiler, 4000-7000 ruble civarındaki ücreti gözden çıkarmalıdır. Geçinilecek olan şehre göre bu tutarlarda oynamalar olabilmektedir.

Türkiye’de olduğu gibi aylık ulaşım aboneliği kartları ile hareket edilen ülkede, 2000 ruble civarındaki ücretle ulaşım sağlanabilmektedir. Rusya’da asgari ücret tutarlarının aksine eğitim hayatı göz önünde bulundurulduğunda devlet tarafından burs ve barınma imkanlarının gelişmiş olduğunu söylemek mümkündür. Sinemaya gitmek isteyen bir kişi ise oldukça makul aralıkta olan 250-400 ruble civarında ücret ödemektedir.

About author

Author
idoladmin

Post a comment